44_ROZHOVOR_Jaros
Lex Paulson • Autor: Milan Jaroš

Sedíme kousek od vaší kanceláře na pražském Smíchově. Proč má jeden z hlavních konstruktérů kampaní Baracka Obamy a Emmanuela Macrona kancelář na břehu Vltavy?

Pracuji už několik let ve společnosti Demokracie 21 Karla Janečka a jsem zodpovědný za její mezinárodní projekty. Žiju sice v Paříži, kde učím na vysoké škole a dělám si tam doktorát, ale často létám do Prahy do práce.

Miliardář Karel Janeček se v Česku věnuje širokému spektru aktivit od podpory umění až po financování neziskovek, které mají blízko k politice. Řada lidí mu nemůže přijít na jméno. Co vás na práci pro něj zaujalo?

Jeho projekt volebního systému založený na principu několika hlasů pro každého voliče. Krátce po parlamentních volbách v roce 2013 měl projekt za sebou první velký test na studentech Univerzity Karlovy. Já jsem v té době spolupracoval s jedním think tankem, který zkoumal možnosti obnovy zastupitelské demokracie, a potkal jsem ho na několika akcích, které jsme pořádali. Karel mě požádal, jestli bych měl zájem pomoci jeho projektu dostat se do zahraničí, a já jsem souhlasil. Jeho model mě fascinuje, protože má kvůli existenci negativních hlasů šanci eliminovat extrémní volby a výsledek přesněji odráží volbu komunity. Budoucnost demokracie leží ve městech a volební systém několika hlasů se nejlépe osvědčuje právě lokálně. Navíc jsem se rád po řadě krátkodobých prací pro různé mezinárodní organizace zapojil do jednoho…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte