Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Prohrají všichni

Jak by mohla začít jaderná válka v Koreji a jak může skončit

North Korean leader Kim Jong Un inspects the intercontinental ballistic missile Hwasong-14 in this…
Kim Čong-un na inspekci mezikontinentální balistické střely Hwasong • Autor: REUTERS

Byl březen 2019. Právě probíhalo každoroční rozsáhlé vojenské cvičení Foal Eagle, kterého se účastnilo téměř 20 000 amerických a asi 300 000 jihokorejských vojáků. Manévry se konaly v době, kdy Severní Korea stále testovala své rakety.

Během uplynulých dvou let vykonal režim Kim Čong-una úspěšné testy několika mezikontinentálních balistických střel (ICBM). Jako poslední vyzkoušel dvoustupňovou raketu, která by podle analytiků mohla zasáhnout kterékoli místo v USA. Střela nesla velmi pravděpodobně štít, který chrání jadernou hlavici při návratu do zemské atmosféry, když klesá k cíli, a jenž také může vystřelovat klamné terče pro zmatení protiraketové obrany.

Sedmý jaderný test provedený v lednu potvrdil, že bojová hlavice rakety by mohla obsahovat termojadernou nálož, jež dokáže zničit všechno živé v okruhu 70 kilometrů. Některá hlášení tajných služeb naznačovala, že příští test Severní Korea vykoná nejspíš právě v době, kdy bude vrcholit cvičení Foal Eagle, a že bude zahrnovat jadernou explozi ve velké výšce, tedy metodu, kterou do roku 1962 používaly při testování svých zbraní Spojené státy i Sovětský svaz.

Zatímco všechny nové jaderné státy jako Pákistán a Indie souhlasily, že budou všechny své zkoušky provádět v podzemí, Kim se od začátku roku holedbal, že brzy poskytne vrcholný důkaz, jímž svět přesvědčí, aby respektoval jaderné schopnosti Severní Koreje. V případě, že Sever opravdu takový test vykoná, elektromagnetický pulz by mohl zničit satelity a poškodit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte