Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zemřít na jaře

Málokteré knize podráží nohy marketingová prezentace jako titulu Zemřít na jaře od německého básníka a prozaika Ralfa Rothmanna. Slovy českého vydavatele „největší německý román o druhé světové válce od dob Güntera Grasse“ se nejprve délkou i rozpracováním tématu smrskne na novelu a záhy se vkradou i pochyby, čím a v čem je největší.

Dvojice kamarádů je na sklonku války nedobrovolně naverbována, jednomu se pak podaří utéct a později se oba znovu setkávají – jako člen popravčí čety a popravovaný. Jakkoli banálně může příběh znít, je poutavě napsaný, třebaže od určité chvíle čtenář pointu přinejmenším tuší; obsahuje řadu zvratů i skvělých zkratek při popisu prostředí konce války a jeho amorálnosti. Ale to vše už tu bylo – včetně poukazování na banalitu i absurditu války. Kniha výrazně nepřekračuje mantinely poctivého řemesla a sotva lze napsat, že by nabízela přesahy a nové perspektivy. Není v ní nic podobného syrovosti zápisků Güntera Grasse nebo Imreho Kertésze, kteří jednoduše museli dospět na pozadí stěží pochopitelných událostí, není to ani převrácení tradovaného pohledu, jaké nabízí třeba Robert Merle, když ve Smrt je mým řemeslem vypichuje mechanický rozměr vraždění.

Rothmann napsal knihu i za pomoci rešerší jako poctu svému otci, který se celý život potýkal s válečným traumatem a o konkrétních prožitcích nikdy nemluvil. Může vůbec sebelépe zkonstruovaný příběh konkurovat těm skutečným s jejich spletitostí, syrovostí a bizarností? Jistě, právě…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte