Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Tajemné chodby bez konce

57_magicky_pruvodce

Pojem severská krimi už je zavedená značka. Poslední dobou se k ní přidává tajemný subžánr s nálepkou finské podivno (suomikumma). U nás se poprvé objevil před dvěma lety, když vyšel Literární spolek Laury Sněžné od jednoho z nejvýraznějších představitelů finské fantasy Pasiho Ilmariho Jääskeläinena. Nyní přichází jeho další román Magický průvodce městem pod pahorkem, jehož ústředním tématem je opět vztah k literatuře; její magická síla a schopnost obrátit život naruby.

Olli Suominen je usedlý muž středního věku, řídí nakladatelství, žije v malém městě Jyväskylä, přiměřeně miluje ženu a syna – a nebýt excesivního nakupování deštníků, není na něm nic zvláštního. Až ho na Facebooku požádá o přátelství Kerttu Kara, autorka bestselleru Filmový průvodce životem a jeho první láska. Ollimu se tak začínají vracet vytěsněné vzpomínky na dětství, na přátelství a výpravy do tajemných chodeb pod městem. A na lásku, jež skončila tragicky. I tady autor postupně vřazuje do děje fantaskní prvky, až se z realistického románu o krizi středního věku stává podivný příběh ze světa se záhadnými pravidly. Identita Kerttu je čím dál tekutější; čím více o ní zjišťujeme, tím méně jsme si jistí, kdo je. Nejistota se nás zmocňuje i ohledně motivů a rolí ostatních postav. Jääskeläinen znovu ukazuje, že jeho fantazie je obdivuhodná. A že skvěle funguje jako stvořitel fascinujících světů.

Horší to je s vytvářením logicky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte