57_magicky_pruvodce

Pojem severská krimi už je zavedená značka. Poslední dobou se k ní přidává tajemný subžánr s nálepkou finské podivno (suomikumma). U nás se poprvé objevil před dvěma lety, když vyšel Literární spolek Laury Sněžné od jednoho z nejvýraznějších představitelů finské fantasy Pasiho Ilmariho Jääskeläinena. Nyní přichází jeho další román Magický průvodce městem pod pahorkem, jehož ústředním tématem je opět vztah k literatuře; její magická síla a schopnost obrátit život naruby.

Olli Suominen je usedlý muž středního věku, řídí nakladatelství, žije v malém městě Jyväskylä, přiměřeně miluje ženu a syna – a nebýt excesivního nakupování deštníků, není na něm nic zvláštního. Až ho na Facebooku požádá o přátelství Kerttu Kara, autorka bestselleru Filmový průvodce životem a jeho první láska. Ollimu se tak začínají vracet vytěsněné vzpomínky na dětství, na přátelství a výpravy do tajemných chodeb pod městem. A na lásku, jež skončila tragicky. I tady autor postupně vřazuje do děje fantaskní prvky, až se z realistického románu o krizi středního věku stává podivný příběh ze světa se záhadnými pravidly. Identita Kerttu je čím dál tekutější; čím více o ní zjišťujeme, tím méně jsme si jistí, kdo je. Nejistota se nás zmocňuje i ohledně motivů a rolí ostatních postav. Jääskeläinen znovu ukazuje, že jeho fantazie je obdivuhodná. A že skvěle funguje jako stvořitel fascinujících světů.

Horší to je s vytvářením logicky…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte