Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Smrt hledá styl

Výstava uren ukazuje, že smutek chceme čím dál častěji vyjádřit i skrze design

54F_foto Jaros
Hřebíček zásadně nepoužívám. (Tereza Vajtová) • Autor: Milan Jaroš

Známka od uheráku. Želvička z želvoviny od prvního manžela. Další želvička od vnuka. Madonka ze Svaté Hory u Příbrami. Buddhistická mála. Většinu z těch věcí u sebe Jana Lehovcová nosila jako talismany. Když letos v lednu ve dvaasedmdesáti letech zemřela, rodina vybrala urnu se skleněným poklopem. A pod něj tyhle upomínky vložili. „Líbilo se nám, že si tyhle drobnosti může vzít maminka s sebou, měly pro ni citovou hodnotu,“ říká její dcera Tereza Vajtová.

54D_foto URNYY collection
URNYY. (Design Roman a Pavlína Kvita)

Urna se skleněným víkem, intimní hnízdo pro drobné vzpomínky, je z dílny designéra Romana Kvity a jeho ženy, sochařky Pavlíny. Nabízejí je pod značkou URNYY a zájemci si je prý pomalu nacházejí. Tedy zatím určitý typ zákazníka. Městští lidé, kteří na pohřebnictví začínají uplatňovat požadavky, jež mají na ostatní služby. „Hledají autenticitu, kvalitu, prožitek,“ popisuje designér Kvita počínající trend. V jeho základu vidí to, že mladší lidé dbají na kvalitní oblečení, jídlo i zařízení bytu. „Až pohřbívání bude řešit tahle generace, očekávám ještě větší zájem o kvalitu v téhle oblasti.“

Ze smrti se stal trochu trend.

Tweetni to

Zatím nabízejí zákazníkům několik modelů uren. Dva z nich jsou teď spolu s urnami od dalších českých designérů k vidění na výstavě Acheron v pražské galerii Kvalitář (do 2. srpna). Právě urna je místo, kde spočinou ostatky většiny z nás – v Česku je zhruba osmdesát procent lidí po…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte