Oblíbený výrok jednoho z otců kvantové mechaniky Nielse Bohra zněl – je velmi těžké dělat předpovědi, zvlášť pokud se týkají budoucnosti. Kodaňský fyzik prý používal toto tvrzení, aby ukázal, že Dánové na rozdíl od sousedních Švédů mají smysl pro humor. Možná jím ale také s nadsázkou reagoval na Schrödingerův myšlenkový experiment s kočkou, který měl poukázat na absurdnost Bohrovy interpretace kvantových jevů.

Jak si možná pamatujeme ze školy či z populárně-vědeckých přednášek, Schrödingerova kočka je zavřená v neprůhledné krabici spolu s ampulí jedovatého plynu, která praskne v momentě, kdy se rozpadne připojený radioaktivní nuklid. Protože nevíme, zda se již nuklid rozpadl, nebo ne, nevíme ani, zda je kočka mrtvá, či živá. Schrödinger spekuloval, že se kočka nachází v myšlenkově těžko uchopitelné superpozici stavů živá-mrtvá. Tedy dokud krabici neotevřeme a nezjistíme, jak na tom zvíře doopravdy je.

Z hlediska teoretické fyziky je řešením paradoxu skutečnost, že kočka je makroskopický objekt, na který nelze přímo vztáhnout podivné kvantové chování uplatňující se v mikrosvětě. Pro potřeby letní úvahy ale zkusme představu domyslet a za kočku si dosadit Česko a jeho demokratický charakter. Skutečně to vypadá, jako by naše země byla momentálně uzavřená v superpozici dvou stavů a že podzimní volby budou představovat pomyslné otevření krabice, kdy si jeden z nich vybereme. Na rozdíl od nebohé kočky, která nemůže svůj stav nijak ovlivnit, máme celé léto čas, abychom si…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte