Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer dal na začátku prázdnin deníku MF DNES rozhovor, ve kterém prohlásil, že zdejší debata o přijetí eura je prázdný rituál, protože každý dobře ví, že Česko společnou evropskou měnu nikdy nepřijme. „Lidé tuší, že země, která má v zásadě solidní makroekonomický rámec, by s eurem nic moc navíc nezískala,“ řekl Singer v rozhovoru pro MF DNES.

Jeho slova zapadají do zdejšího většinového narativu, který evropskou měnu hodnotí účetním pohledem má dáti / dal, v němž ale to hlavní uniká. Pokud by euro skutečně bylo jenom platidlem, pobaltské státy nebo sousední Slovensko by neměly důvod do něj vstupovat, protože také mají „solidní makroekonomický rámec“.

Zmíněné země však pochopily, že euro je bezpečnostní pojistka propojení se Západem. Je to nástroj, který pouhý smluvní vztah mezi státy povyšuje na skutečnou spolupráci, protože ze všech dělá spojité nádoby a jeden každý jistí druhého. Malé chudé Řecko by mohlo vyprávět.

Euro je bezpečnostní pojistka propojení se Západem.

Tweetni to

Je s podivem, že v Česku tyhle argumenty nerezonují. Země ve svých dějinách opakovaně opřela svoji budoucnost o nesčetné bilaterální smlouvy, i přes ně ale několikrát přišla o svoji svobodu a nezávislost, protože smlouvy se ze dne na den staly cárem papíru.

Haló, tady dějiny

Na pozadí se přitom zemi otevřela příležitost chytit se západního lasa. Červenec 2016 a červenec 2017 dělí v Evropě světelné roky. Loni…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1167

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte