Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Pán slov

Lubomír Zaorálek se vydává zachránit ČSSD

41A_jaros
První ze čtrnácti. (Volební lídři ČSSD, Zaorálek v čele) • Autor: Milan Jaroš

Lubomír Zaorálek mluví už čtyřicet minut a sál zaplněný sociálními demokraty ani nedutá. Před pár dny vedení sociální demokracie oznámilo, že právě Zaorálek má šanci zastavit strmý pád sociálních demokratů a přilákat voliče, kteří zatím uvažují o volbě ANO. A teď má ministr zahraničí a místopředseda ČSSD spolustraníkům na programové konferenci potvrdit, že jeho volba volebním lídrem je chytrý tah. Zaorálek řeční rozmáchle, pouští se do dějinného výkladu Česka a mluví o svobodě; skáče sice z tématu na téma a místy jeho projev nedává smysl, ale posluchači jsou napjatí a nespouštějí z něj oči. Sobotka v první řadě hlediště celou dobu přikyvuje. „I tady se podobně jako Donald Trump miliardáři dušovali, že vysuší bažinu korupce,“ naráží v projevu na Andreje Babiše a doprovází řeč prudkými gesty. „No jo, ale nejdřív z té bažiny vytáhli miliardy.“ Straníci se smějí, tleskají a po skončení schůze se baví nad řízkem o tom, že tah Zaorálkem se vedení strany vážně povedl: tenhle politik, který se už přes dvacet let drží těsně pod vrcholem ČSSD, nic zvláštního po něm sice zatím nezůstalo, ale je silný v disciplíně atraktivního mluvení, by jim snad ze dna mohl pomoci. V sále na sociální demokraty energie Lubomíra Zaorálka zapůsobila – teď to vyráží zkusit na voliče.

Chytit myšlenku

Celé se to nakonec semlelo hodně narychlo. O tom, že Bohuslav Sobotka nejspíš bude muset uvolnit místo jedničky volebního klání někomu jinému, se v úzkém kruhu zasvěcených bavili v Lidovém domě už…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte