10_archiv Matěje Spurného
Matěj Spurný

Kdybych byl prezidentem, snažil bych se obnovit důvěru. Ve slovo, v politiku, v rozum. Především ale důvěru této společnosti v sebe samotnou, ve svoji schopnost pomoci těm, kdo to potřebují, a zároveň ve světě aktivně prosazovat hodnoty, z nichž jako Evropané vyrůstáme.

Jedním z nejpalčivějších neduhů Česka je nedostatek sebevědomí. Že se vnímáme jako malý národ a jako oběť velkých, je naší tradicí už od habsburských časů. Dvacáté století bohužel tento trend prohloubilo. Problémy s druhými se nakonec vždy řešily „chirurgicky“, poválečnou etnickou očistou nebo rozdělením republiky v devadesátých letech. Uzavírání se do vlastního, malého a etnicky stejnorodého světa ovšem oslabuje naši schopnost spolupodílet se na řešení komplexních globálních problémů. Odvrácenou tváří sebe-umenšování je především chybějící důvěra ve vlastní politická rozhodnutí, strach, ba roztřesenost ze všeho, co přichází zvenčí nebo co je prostě v něčem jiné. Aktuálně pak panická hrůza z uprchlíků a rezignace na spoluzodpovědnost za vše, co přesahuje českou kotlinu. Identitu založenou na tom, že jsme malí a ohrožení, cílevědomě podporuje celá řada zdejších politiků včetně posledních dvou prezidentů. Šíří tak strach ze světa a z budoucnosti. A dobře vědí proč: ustrašení lidé budou tolerovat rozpínání vlivu mocných, kteří jim přislíbí ochranu. Je to cynický kalkul, na který nakonec doplácíme všichni.

Jako jeden z prvořadých úkolů bych proto vnímal nutnost všemi dostupnými prostředky posílit naše…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte