V posledních měsících se v tuzemsku uhnízdila představa, že uprchlické kvóty jsou mrtvé a Evropa dává se zpožděním české skepsi za pravdu. Mrtvé však byly jen pro nás. Systém se vloni na podzim začal rozbíhat: například počtem obyvatel a ekonomickým výkonem srovnatelné Portugalsko z Řecka a Itálie převzalo třináct set běženců, Rumunsko šest set a i drobné Lucembursko přes tři stovky. Logickým důsledkem naší zaťaté neochoty kohokoli přijmout, navzdory závaznému rozhodnutí EU ze září 2015, je žaloba Evropské komise z minulé středy (viz článek na str. 24–25).

Něco se děje

Iluze o „mrtvých kvótách“ je posledním příkladem toho, jak se česká debata o této otázce odtrhla od evropské reality. Původ to má vlastně již v letech před uprchlickou krizí, kdy jihoevropské státy prosily své severní spojence o přebírání části připlouvajících žadatelů o azyl, v západní Evropě se v médiích a na univerzitách rozběhla debata o reformě evropského azylového systému. Mezitím jsme v Česku byli až do vypuknutí krize skálopevně přesvědčeni, že se nás tohle téma nijak netýká, a nikdo vlivný o něm nepřemýšlel.

Projevem odtržení od evropské reality je také obecně sdílený názor, že kvóty přece nejsou řešením problému. Opakují ho i jednoznačně proevropsky smýšlející politici, například z TOP 09. Samozřejmě že nejsou – a ani to Evropská komise nikdy netvrdila. Jsou od počátku součástí palety dílčích reforem, které dávají smysl jen v celku. Není chybou Angely Merkel či „Bruselu“, že…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1665

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte