Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Mimo realitu

Češi mají oči jen pro kvóty a vlak jim ujíždí

V posledních měsících se v tuzemsku uhnízdila představa, že uprchlické kvóty jsou mrtvé a Evropa dává se zpožděním české skepsi za pravdu. Mrtvé však byly jen pro nás. Systém se vloni na podzim začal rozbíhat: například počtem obyvatel a ekonomickým výkonem srovnatelné Portugalsko z Řecka a Itálie převzalo třináct set běženců, Rumunsko šest set a i drobné Lucembursko přes tři stovky. Logickým důsledkem naší zaťaté neochoty kohokoli přijmout, navzdory závaznému rozhodnutí EU ze září 2015, je žaloba Evropské komise z minulé středy (viz článek na str. 24–25).

Něco se děje

Iluze o „mrtvých kvótách“ je posledním příkladem toho, jak se česká debata o této otázce odtrhla od evropské reality. Původ to má vlastně již v letech před uprchlickou krizí, kdy jihoevropské státy prosily své severní spojence o přebírání části připlouvajících žadatelů o azyl, v západní Evropě se v médiích a na univerzitách rozběhla debata o reformě evropského azylového systému. Mezitím jsme v Česku byli až do vypuknutí krize skálopevně přesvědčeni, že se nás tohle téma nijak netýká, a nikdo vlivný o něm nepřemýšlel.

Projevem odtržení od evropské reality je také obecně sdílený názor, že kvóty přece nejsou řešením problému. Opakují ho i jednoznačně proevropsky smýšlející politici, například z TOP 09. Samozřejmě že nejsou – a ani to Evropská komise nikdy netvrdila. Jsou od počátku součástí palety dílčích reforem, které dávají smysl jen v celku. Není chybou Angely Merkel či „Bruselu“, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte