Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Lhát jako Evropan

Lidé si vymýšlejí hodně, ale každá kultura trochu jinak

71_vhlave
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Lhaní je v oblasti zkoumání lidské mysli celkem nové téma. Ještě v roce 1984 mu například nejrozsáhlejší encyklopedie psychologie věnovala na svých 1500 stranách jen pár odstavců. Od devadesátých let, která kvůli mnoha skandálům (korunovaných zapíranou mimomanželskou aférou Billa Clintona) kdosi pokřtil jako dekádu lži, ale výzkumníci lhaní začali živě zkoumat. Výsledky jsou pro Homo sapiens celkem nelichotivé, rozhodně však zajímavé.

Nástroj socializace

V roce 1996, kdy svět ještě neznal pojem „fake news“, znělo to číslo docela překvapivě. Psycholožka Bella DePaulo z Univerzity ve Virginii udělala výzkum se 147 dobrovolníky, kteří si zapisovali, jak často během jednoho týdne klamali své bližní. Za lež se v součtu nepovažovala běžná zdvořilostní konstatování jako „mám se fajn“, ale pochvala příšerného účesu kamarádky už ano. DePaulo zjistila, že lidé lžou v průměru jednou až dvakrát denně a během týdne sdělí nějakou nepravdu zhruba třetině všech lidí, s nimiž vedou delší osobní konverzaci. Další statistiky ukázaly, že podíl lží v konverzaci výrazně narůstá, pokud dotyčného neznáme, vyzrazení pak nejspíš považujeme za méně pravděpodobné.

Rozdíl mezi pravdou a výmyslem začíná dítě chápat už kolem tří let. Vyrůstá pak trochu v kleštích – slýchá sice, že „lhát se nemá“, brzy ovšem pochopí, že lhaní má svou nenahraditelnou sociální funkci. Většina lží, které na Zemi denně zaznějí, je skutečně relativně neškodná. Má lháři zajistit trochu výhodnější pozici …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte