71_vhlave
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Lhaní je v oblasti zkoumání lidské mysli celkem nové téma. Ještě v roce 1984 mu například nejrozsáhlejší encyklopedie psychologie věnovala na svých 1500 stranách jen pár odstavců. Od devadesátých let, která kvůli mnoha skandálům (korunovaných zapíranou mimomanželskou aférou Billa Clintona) kdosi pokřtil jako dekádu lži, ale výzkumníci lhaní začali živě zkoumat. Výsledky jsou pro Homo sapiens celkem nelichotivé, rozhodně však zajímavé.

Nástroj socializace

V roce 1996, kdy svět ještě neznal pojem „fake news“, znělo to číslo docela překvapivě. Psycholožka Bella DePaulo z Univerzity ve Virginii udělala výzkum se 147 dobrovolníky, kteří si zapisovali, jak často během jednoho týdne klamali své bližní. Za lež se v součtu nepovažovala běžná zdvořilostní konstatování jako „mám se fajn“, ale pochvala příšerného účesu kamarádky už ano. DePaulo zjistila, že lidé lžou v průměru jednou až dvakrát denně a během týdne sdělí nějakou nepravdu zhruba třetině všech lidí, s nimiž vedou delší osobní konverzaci. Další statistiky ukázaly, že podíl lží v konverzaci výrazně narůstá, pokud dotyčného neznáme, vyzrazení pak nejspíš považujeme za méně pravděpodobné.

Rozdíl mezi pravdou a výmyslem začíná dítě chápat už kolem tří let. Vyrůstá pak trochu v kleštích – slýchá sice, že „lhát se nemá“, brzy ovšem pochopí, že lhaní má svou nenahraditelnou sociální funkci. Většina lží, které na Zemi denně zaznějí, je skutečně relativně neškodná. Má lháři zajistit trochu výhodnější pozici …

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1561

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte