Když Donald Trump sdělil světu, že Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody, naskytla se příležitost, jak vyjádřit nevoli vůči nebezpečně prostoduchému buranskému prezidentovi. Z kritiky však vyšlo najevo i něco jiného: rozdíly v přístupech světových politiků k environmentálním problémům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron promluvil z Elysejského paláce anglicky – věc výjimečná a výmluvná. Skončil parafrází hesla Donalda Trumpa „Make America great again!“, výzvou „Make our planet great again!“. Ke spolupráci nepozval filozofy a heterodoxní ekonomy, hledající cestu zmírněním lidských nároků; oslovil vědce a inženýry, kteří spatřují záchranu Země v opravných zásazích člověka. Předpokládají, že se jim planeta podvolí, tak jako habry stříhané ve versailleských zahradách.

Papež nevystoupil s veřejným prohlášením. Na obecné úrovni, která hlavě církve náleží, je kritické Františkovo stanovisko předem obsaženo v encyklice Laudato si’. K ní se uchýlili dotázaní vatikánští tajemníci. O stavu environmentální diskuse v papežské akademii svědčí, že z průlomového textu vybrali pasáže o rizicích klimatických změn pro lidské zdraví. Spis se zatím nedočkal teologické diskuse, z níž by vyšla najevo složitost environmentálních otázek, a tak se hodil jako papežův dárek první dámě Melanii s nadějí, že si v něm s manželem počtou.

Angela Merkel se zlobí: „Rozhodnutí Spojených států odstoupit od pařížské dohody je nanejvýš politováníhodné. A to se ještě vyjadřuji velice…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte