Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

První trest za válčení na Donbase?

Obvinění pro muže, který se přidal k proruským separatistům

Policie obvinila prvního Čecha, který se účastnil bojů na Ukrajině. Respekt identitu muže zná, do případného projednání před soudem se ji ale rozhodl nezveřejnit, aby nebyl muž vystaven ostrakizaci. Během bojů se přidal k proruským separatistům, co přesně dělal, není jasné. Detektivové ho stíhají za trestný čin teroristický útok ve fázi přípravy. Nějaký čas muž působil v armádě, k níž měl nastoupit po návratu z Ukrajiny. Při přijímání nikdo jeho angažmá nezjistil, přišlo se na něj až později na základě toho, že se prozradil fotkami z místa na svém Facebooku. Byl členem klubu vojenských výsadkových veteránů.

Bude-li uznán vinným, hrozí mu několik let vězení. Války na Donbase se účastnilo nebo aktuálně účastní několik dalších Čechů. Mluví se o deseti až patnácti bojovnících. Část jich podporuje ruské separatisty, část naopak ukrajinské obránce. Policie se zabývá i dalšími případy.

Na Donbase dva bojovníci z tuzemska již přišli o život. Úmrtí tělocvikáře Ivo Stejskala z Brna potvrdila v minulosti na Facebooku jeho sestra, která současně sdělila, že zemřel i jeho spolubojovník Vojtěch Hlinka ze Žatce. Slovenský Denník N, který o cizincích válčících na Ukrajině přinesl loni obsáhlou reportáž, je rozdělil do tří kategorií: žoldnéře, zločince a idealisty. Do které kategorie patří první obviněný Čech, zda se do války vydal kvůli penězům, či z jiných pohnutek, není jasné.

 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte