Policie obvinila prvního Čecha, který se účastnil bojů na Ukrajině. Respekt identitu muže zná, do případného projednání před soudem se ji ale rozhodl nezveřejnit, aby nebyl muž vystaven ostrakizaci. Během bojů se přidal k proruským separatistům, co přesně dělal, není jasné. Detektivové ho stíhají za trestný čin teroristický útok ve fázi přípravy. Nějaký čas muž působil v armádě, k níž měl nastoupit po návratu z Ukrajiny. Při přijímání nikdo jeho angažmá nezjistil, přišlo se na něj až později na základě toho, že se prozradil fotkami z místa na svém Facebooku. Byl členem klubu vojenských výsadkových veteránů.

Bude-li uznán vinným, hrozí mu několik let vězení. Války na Donbase se účastnilo nebo aktuálně účastní několik dalších Čechů. Mluví se o deseti až patnácti bojovnících. Část jich podporuje ruské separatisty, část naopak ukrajinské obránce. Policie se zabývá i dalšími případy.

Na Donbase dva bojovníci z tuzemska již přišli o život. Úmrtí tělocvikáře Ivo Stejskala z Brna potvrdila v minulosti na Facebooku jeho sestra, která současně sdělila, že zemřel i jeho spolubojovník Vojtěch Hlinka ze Žatce. Slovenský Denník N, který o cizincích válčících na Ukrajině přinesl loni obsáhlou reportáž, je rozdělil do tří kategorií: žoldnéře, zločince a idealisty. Do které kategorie patří první obviněný Čech, zda se do války vydal kvůli penězům, či z jiných pohnutek, není jasné.

 

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte