45B_ramecek_jaros
David Mareček • Autor: Milan Jaroš

Nebýt toho, že se Jiří Bělohlávek stane šéfdirigentem, prý byste se do konkurzu na šéfa České filharmonie před sedmi lety nepřihlásil.

Pro mě to byl jediný důvod. Konkurz na ředitele filharmonie ministerstvo vypsalo v době, kdy jsem pracoval pouhé čtyři roky jako ředitel Filharmonie Brno – to si sotva vybudujete tým, všechno začne jakžtakž fungovat, všichni si na sebe zvyknou. Neměl jsem v úmyslu hlásit se do konkurzu – až do chvíle, kdy bylo zřejmé, že si ministerstvo kultury přeje Jiřího Bělohlávka jako šéfdirigenta. Viděl jsem obrovskou šanci pracovat se světovou osobností.

Co jste se od něj naučil?

Všechno. Jiří Bělohlávek tady s námi žil. Byl unikátní v tom, že když nastoupil, vzdal se drtivé většiny závazků v zahraničí. Naučil nás, co to znamená, když šéfdirigent buduje orchestr. Když chodí na konkurzy, což ne všichni šéfdirigenti dělají. Když chodí na zkoušky jiných dirigentů a sleduje, co hostující kapitán dokáže s jeho týmem, což už nedělá vůbec nikdo. Byl velký profík jako dirigent, ale věnoval se i organizaci, programu, reprezentoval. Tlačil na nás, abychom pracovali co nejrychleji, a šel v tom příkladem.

Oba jste nastupovali v době, kdy filharmonie nebyla v dobré kondici. Vedení nebylo stabilní, ředitelé se rychle střídali.

Hlavně se střídali šéfdirigenti. Střídání ředitelů bylo důsledkem. To žádnému orchestru neprospěje. Bělohlávka filharmonici znali.…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte