Donald Trump se vrátil ze své první zahraniční cesty s neochvějným pocitem, že sjednotil dávné arabské spojence Spojených států, zasadil citelnou ránu terorismu a uklidnil rozbouřené vody blízkovýchodní politiky. Pak jsme byli svědky řady teroristických útoků v Evropě i na Blízkém východě a otevřeného rozkolu v arabském světě. Co se to děje?

Hlavní myšlenka Trumpovy strategie – podpořit Saúdskou Arábii – vycházela z přesvědčení, že Saúdové jsou schopni bojovat s terorismem a stabilizovat celý region. Svou podporou dal však Trump zelenou jejich stále agresivnější sektářské zahraniční politice.

Jejím prvním cílem bylo exkomunikovat dávného saúdskoarabského rivala, Katar, přerušit s ním veškeré styky a dotlačit k tomu i nejbližší spojence. Pro Saúdskou Arábii byl Katar vždy problematický soused a rozčiluje ji jeho snaha aktivně se podílet na regionálním i světovém dění tím, že na svém území hostí velkou americkou vojenskou základnu, financuje televizní stanici Al-Džazíra, chystá se pořádat mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 a úspěšně měří síly i s mnohem těžšími diplomatickými vahami.

Je pravda, že Katar podporoval extremistická islámská hnutí. Saúdská Arábie zrovna tak. Obě země vyznávají stejnou formu islámu, wahhábismus, v obou se najdou extremističtí kazatelé, o obou se všeobecně předpokládá, že vyzbrojovaly islamistické skupiny bojující v Sýrii i jinde. V obou případech si jejich královské rodiny pohrávají s tím, že na jedné straně navazují spojenectví s…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte