23A_jaros
Koukej, uvidíš celek. • Autor: Milan Jaroš

Když komisařka Cecilia Malmström minulý čtvrtek uzavřela debatu v Evropském parlamentu stručným „děkuji, diskuse mi pomohla pochopit mnoho věcí o české politice“, řada českých europoslanců to přijala s pocitem zadostiučinění. Lakoničnost její věty považovali za potvrzení svých slov, že svoboda médií v Česku, o níž se tu hodinu předtím hovořilo, není ohrožená. Že je tu „problém Babiš“, ten ale nepatří na unijní půdu a kromě Čechů, kteří tvořili většinu diskutujících europoslanců ve vyprázdněném sále, nikoho nezajímá.

Komentář Cecilie Malmström se však dá vyložit i obráceně. Tak, že diskuse švédské političce – v komisi má na starosti zahraniční obchod –, která Česko nesleduje a dostala účast v debatě za komisi přidělenou, pomohla pochopit, že země má „problém Babiš“, který překračuje hranice státu.

Jak to Švédka myslela, přesně nevíme; po debatě spěšně odešla a odmítla žádosti českých novinářů o vysvětlení. V diskusi ale padly i argumenty, které Unii do života a díla Andreje Babiše bezprostředně vtahují.

A pak je tu širší kontext. Kvůli němu si můžeme vsadit spíše na to, že minulý čtvrtek evropský zájem o Česko na pozadí osobnosti Andreje Babiše neukončil. Pravděpodobnější verzí je konstatování, že jsme sledovali jeho start.

Nikdy neuhnu

Lídr hnutí ANO, osvobozený od vládních povinností, naplno rozjel svoji kampaň. Přirozeně zapřede hovor s lidmi na ulici, nastavuje veselou tvář ke společným selfíčkům a se slibem „zavolejte mi, pomůžu vám“ rozdává svoje…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte