Teď tedy máme Trumpovu doktrínu a přinejmenším v okamžiku jejího vzniku se jedná o radikální rozchod s americkou zahraniční politikou prosazovanou od roku 1945 republikány i demokraty. Ředitel Národní ekonomické rady Gary Cohn a poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster v komentáři pro deník The Wall Street Journal vysvětlují, že prezident Trump „zastává jasný postoj, podle nějž svět není ,mezinárodní komunitou‘, ale arénou, v níž se střetávají státy, byznys a nevládní aktéři a snaží se dosáhnout výhod“. Vysoce postavení představitelé vlády dodávají, že „místo abychom tuto základní povahu mezinárodních vztahů popírali, hlásíme se k ní“. Toto přihlášení teď Spojené státy dovedlo ke stažení své účasti na pařížské klimatické dohodě podepsané 193 zeměmi.

Zmíněný „základní“ aspekt mezinárodních vztahů existuje tisíce let. Dějiny lidstva jsou dějinami soupeření a konfliktů. Americká zahraniční politika tento rys odráží více než dostatečně. Spojené státy disponují největší armádní a výzvědnou mašinerii na planetě, naše jednotky jsou rozmístěny na základnách v desítkách zemí po celém světě, účastníme se několika probíhajících vojenských konfliktů. To nevypadá jako obrázek země, jež si není vědoma politického a vojenského soupeření.

Svět se ale v roce 1945 přece jenom změnil. Spojené státy se pokusily po dvou nejkrvavějších válkách v dějinách lidstva, v nichž zahynulo více než 60 milionů lidí a většina Evropy a Asie byla fyzicky zničena, vybudovat nový mezinárodní systém.…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte