Sjezd ČSSD, 10.3.2017, Brno
Jiří Zimola • Autor: Matěj Stránský

Minulý týden se tuzemští sociální demokraté prohřešovali snad proti všem poučkám předvolební politiky. V průzkumech strana za svým hlavním rivalem, hnutím ANO, citelně ztrácí, a pokud se na tom nic nezmění, bude při říjnových volbách počítat každý hlas. Přesto kandidáti z jihu Čech veřejně obviňovali vlastní stranické šéfy, že pohrdají demokracií. A ti jim na oplátku vzkazovali, že tady nejde o demokracii, ale o základní lidskou slušnost. Jednoduše nic, co by mohlo zvýšit volební šance jakékoli partaje.

Vnitrostranickou bouřku způsobilo jméno Jiří Zimola – a rozhodnutí vedení strany, že na kandidátce do parlamentních voleb nemá bývalá budějovická hejtmanská hvězda s pošramocenou pověstí co dělat, i kdyby kandidovala z úplně posledního místa – což byl právě Zimolův případ (na poslední místo kandidátky se zařadil na vlastní přání, po odstoupení z hejtmanské funkce). Jeho kolegové z jižních Čech se s tím nehodlají smířit a za svého neformálního lídra s vervou bojují.

Jsme přeborníci

V sociální demokracii funguje sestavování kandidátek tak, že navržené seznamy, které přijdou z jednotlivých krajů, nejprve projedná předsednictvo strany. Jde zpravidla o formální proceduru, ale vedení strany má pravomoc potenciálního kandidáta vyřadit, pokud o něm má vážné pochybnosti. Letos se to stalo ve třech případech – z kandidátky na severní Moravě vypadli dva lidé (jedním z nich je Adam Rykala, mladý politik s pověstí zákulisního hráče, který měl pro potřeby vnitrostranického…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte