Činnost Donalda Trumpa jako prezidenta jsem se snažil hodnotit spravedlivě. Pochválil jsem ho, když do vysokých funkcí jmenoval schopné lidi, a vyjádřil jsem mu podporu, když jeho politika vypadala solidně a rozumně (přestože mě za to některé kruhy kritizovaly). Pod povrchem však neustále číhá jiný aspekt jeho prezidentství, který se občas ukáže v plné nahotě. A to se stalo minulý týden. Donald Trump velkou částí své rétoriky a mnohými svými činy představuje nebezpečí pro americkou demokracii.

Americká konstituční demokracie je nejstarší na světě. Přežila zkoušky časem a vytvořila možná nejúspěšnější společnost v dějinách lidstva. Zemi však teď od ostatních neodlišuje to, jak je demokratická, ale spíše opak. Americká demokracie má řadu pojistek, jejichž účelem je zabránit akumulaci a zneužívání moci kterýmkoli jednotlivcem nebo skupinou. V tomto systému však zeje jedna díra: prezident.

Už zůstaly jen dvě omezující síly – soudy a média.

Tweetni to

V roce 1977, při slavných rozhovorech s Davidem Frostem, pronesl Richard Nixon výrok, který se týkal Watergate a který se od té doby posměšně cituje. Řekl: „Když to dělá prezident, pak to není ilegální.“ Nixon byl chytrý právník a pozorný čtenář ústavy. Měl v podstatě pravdu. Prezident stojí de facto nad zákonem. Koneckonců, podléhá mu i ministerstvo spravedlnosti. Donald Trump odmítá dodržovat určitá etická pravidla, nechce se oddělit od svého podnikatelského impéria; deníku The New York Times řekl:…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte