Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Ráj na zemi

Proč Praha začala přitahovat zahraniční specialisty

Řečeno s jistou nadsázkou, Praha znovu prožívá devadesátá léta. Stejně jako před čtvrt stoletím přitahuje cizince. Zatímco ale tehdy si sem přijížděli hlavně užít divokou svobodu a kariéra byla vedlejší, teď sem míří právě za ní. Do českých politologických institutů a výzkumných center přibylo v poslední době několik zahraničních kolegů zvučných jmen i těch, kteří se rozhodli, že si právě v Praze chtějí vybudovat jméno. Atraktivním bodem je zejména živé prostředí ve stále ještě ne zcela usazené zemi, ale také nárůst prestiže zdejších institutů na mezinárodním poli a cosi jako specifický kontext.

Klid na práci

Jedním z čerstvých rezidentů české metropole je třeba Mark Galeotti, britský akademik specializující se na Rusko a jeho bezpečnostní složky. Loni v září zakotvil v pražském Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Předtím řadu let působil na univerzitě v New Yorku, radil britskému ministerstvu zahraničí, poskytoval bezpečnostní briefingy americké vládě a jeho jméno je podepsané pod čtrnácti odbornými knihami. Dům v pražské Nerudově ulici, kde Ústav mezinárodních vztahů sídlí, působí na pozadí toho výčtu jako malý svět. Galeotti ale kroutí hlavou. „Já jsem do Prahy chtěl, a ÚMV je jeden z nejlepších v regionu,“ tvrdí. Po letech v Americe prý zatoužil po Evropě, a byly tu i méně romantické důvody. „Zjišťoval jsem, že lidé stále častěji nechtějí mluvit o Rusku do telefonu. A zaletět do Moskvy nebo do Kyjeva je jednodušší z Prahy než z New Yorku,“ říká akademik.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte