Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis ze Silicon Valley

Sociální sítě vrací úder

Daily life in San Francisco Bay Area
Autor: NurPhoto via Getty Images

Mezi nejlákavější výlety, které moje škola (IBA v dánském Koldingu) nabízí, patří týdenní výlet do Silicon Valley s návštěvou Facebooku, Googlu a dalších významných firem. Cílem krátké stáže budoucích novinářů bylo zjistit, jak vypadá deklarované tažení proti dezinformacím a fake news, ke kterému se nově přihlásily i sociální sítě.

Vypadá to, že již pro ně bylo neúnosné tvářit se „my nic, my s šířením dezinformací nemáme nic společného“. Podle Anny Bloom z kampusu Facebooku v Silicon Valley to je ale mnohem složitější: strašák fake news se tady intenzivně řeší již delší dobu, problémem ale bylo najít způsob, jak před nimi uživatele miliardové sociální platformy vůbec ochránit. Starosti dělala nejen technologie, ale i skepse, která ohledně této novinky ve firmě kolovala. Na rozdíl od běžných zásahů do vizuálu historie neboli timelinu jde totiž tentokrát o úpravu obsahu.

„Většina lidí v kampusu se chce věnovat takovým těm jednodušším věcem, jako jsou facebookové fotky či jak vylepšit timeline. Fake news je něco, co přichází zvenčí, a proto je těžké s tím bojovat,“ tvrdí Anna Bloom, která pracuje v oddělení marketingu a musí tedy řešit, jak takový produkt, tedy ochranu před fake news, vpravit mezi uživatele – aby pochopili, proč tu taková věc vůbec je, a naučili se s ní také zacházet. „Řešili jsme, jak to provést tak, aby Facebook uživatelům něco vysloveně nezakazoval. Myslím ale, že ačkoli je to důležitá změna, algoritmus sociální sítě stejně bude ukazovat spíš kočku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte