Daily life in San Francisco Bay Area
Autor: NurPhoto via Getty Images

Mezi nejlákavější výlety, které moje škola (IBA v dánském Koldingu) nabízí, patří týdenní výlet do Silicon Valley s návštěvou Facebooku, Googlu a dalších významných firem. Cílem krátké stáže budoucích novinářů bylo zjistit, jak vypadá deklarované tažení proti dezinformacím a fake news, ke kterému se nově přihlásily i sociální sítě.

Vypadá to, že již pro ně bylo neúnosné tvářit se „my nic, my s šířením dezinformací nemáme nic společného“. Podle Anny Bloom z kampusu Facebooku v Silicon Valley to je ale mnohem složitější: strašák fake news se tady intenzivně řeší již delší dobu, problémem ale bylo najít způsob, jak před nimi uživatele miliardové sociální platformy vůbec ochránit. Starosti dělala nejen technologie, ale i skepse, která ohledně této novinky ve firmě kolovala. Na rozdíl od běžných zásahů do vizuálu historie neboli timelinu jde totiž tentokrát o úpravu obsahu.

„Většina lidí v kampusu se chce věnovat takovým těm jednodušším věcem, jako jsou facebookové fotky či jak vylepšit timeline. Fake news je něco, co přichází zvenčí, a proto je těžké s tím bojovat,“ tvrdí Anna Bloom, která pracuje v oddělení marketingu a musí tedy řešit, jak takový produkt, tedy ochranu před fake news, vpravit mezi uživatele – aby pochopili, proč tu taková věc vůbec je, a naučili se s ní také zacházet. „Řešili jsme, jak to provést tak, aby Facebook uživatelům něco vysloveně nezakazoval. Myslím ale, že ačkoli je to důležitá změna, algoritmus sociální sítě stejně bude ukazovat spíš kočku…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte