2-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Chystá se cenzura internetu? Miloš Zeman a část politické reprezentace odmítají vznik centra, jež má bojovat proti teroristům působícím na internetu, a to právě s odkazem na hrozbu cenzury. Je to překvapivá reakce od politiků, kteří jinak volají po všech možných aktivitách určených pro „boj s terorismem“. Možná se obávají, že by v této síti mohli uvíznout i oni, protože hlavní zbraní v kyberprostoru je manipulace. Smysl institucí by se ale neměl posuzovat podle toho, komu se líbí a komu ne. Má tedy nové centrum smysl?

Útoky bez hranic

Aby se o válkách začalo mluvit jako o světových, musí zasáhnout více zemí, a to na více kontinentech. A i když si to nechceme či neumíme přiznat, nacházíme se v jedné z nich. Nemá podobu, jakou známe z 20. století, protože se vede prostřednictvím internetu. Jako prvotní virtuální výstřel v této válce můžeme brát okamžik, kdy Islámský stát začal kvalitně natáčet své brutální popravy zajatců nebo ničení dobytých historických měst, aby tím zasel strach i tisíce kilometrů daleko a zvětšil tak paniku u svých protivníků.

Když na to reagovala média rozumnou taktikou, tedy nevysílat tato videa a nestát se tak spoluviníkem, přesídlili teroristé na sociální sítě. Založili tisíce falešných účtů a sdíleli svá videa tímto kanálem.

Jakmile se přesvědčili, že to působí, stalo se neodmyslitelnou součástí každého útoku – i v Evropě – zachycení teroristické události na videa. Případně spolehnutí se na nahrávky svědků událostí. Ani tady se však…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte