Kultura

Totální rauš. Drogy ve třetí říši

Nacistické Německo drogy verbálně odmítalo, ale současně masivně zneužívalo

Po pádu berlínské zdi na tanečních party experimentoval s extází či LSD. A na jedné se ho jeden z jeho přátel, DJ Alexander Kramer, zeptal: „Víš, že drogy hrály velkou roli za nacionálního socialismu?“ Letos sedmačtyřicetiletý novinář a spisovatel Thomas Ohler to nevěděl, ale hned se prý rozhodl, že to bude téma jeho příští knihy. Nejprve chtěl napsat další román, vše ale změnila návštěva archivu, kde našel deník Hitlerova osobního lékaře Theodora Morella. Tam se začalo rodit dílo Totální rauš, které mapuje užívání návykových látek v době nacismu.

Ihned po vydání se dočkalo nadšeného přijetí, překladů a hodnocení typu „fascinující kniha přinášející nejpodivuhodnější odhalení“. Ohler přitom nepředstírá, že všechna zjištění jsou převratná, navíc přiznává, že některé části knihy jsou konstrukcí, protože dešifrovat všechny zápisy z Morellova deníku není možné. Osobně si vytyčil menší cíl, převyprávět německé dějiny přesněji a v jiném rámu. A přestože pro autora tří románů šlo o první nebeletristické dílo, dočkal se pochvaly od takových kapacit, jako je odborník na nacistické Německo Ian Kershaw, jenž knihu označil za příkladný výsledek bádání.

Injekce pro Háchu

Absolvent kulturálních studií a filozofie, který pracoval pro Stern či Spiegel, se přitom dodnes podivuje, že tohle téma v takovém rozsahu zpracoval jako první. A přičítá to tomu, že pro historiky byly drogy vždy okrajovým tématem, zatímco experimentujícího mladíka tyto informace fascinovaly.…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte