TheThurston Joseph Moore Group in concert at Leeds Millennium Square, UK - 22 Jul 2016
Thurston Moore • Autor: Profimedia, TEMP Shutterstock

Rokenrol umí být živelný i akademický, ale v základu to pro mě je a vždy byla duchovní hudba,“ vysvětluje Thurston Moore po telefonu do karlínské redakce ze svého londýnského bytu, proč se rozhodl albovou novinku pojmenovat Rock n Roll Consciousness – tedy Rokenrolové vědomí, které podle něj přemosťuje rovinu spirituální s rozumovou. „Není to tak odvážná myšlenka. Zrodil se přece z gospelu, který se zpíval po kostelích,“ dodává Moore, který desku v jednom bývalém kostele natočil.

Očarovaný newyorskou scénou přelomu sedmdesátých a osmdesátých let založil se třemi dalšími spoluhráči Sonic Youth. Skupinu, která přinášela myšlenky a postupy soudobé klasiky i výtvarné a literární avantgardy do syrového prostředí punkových kapel. Rock v jejich podání získal podobu umělecké disciplíny, o což Sonic Youth se vší vážností usilovali po celých třicet let své existence. Často se chovali jako estéti nebo kurátoři a ušlapali cestu podobně smýšlejícím muzikantům. Živelnost punku a pokoušení možností kytarového zvuku spojili s uhrančivostí minimalismu i hlukové improvizace, přitom se nikdy úplně neodcizili písňové formě.

Tyto ambice si uchovává i sólová tvorba Thurstona Moorea, do níž se pustil po rozpadu Sonic Youth a rozvodu s Kim Gordon, manželkou i spoluhráčkou. S novou, už dobře sehranou londýnskou kapelou na čerstvém albu oslavuje kytarovou hudbu jako leitmotiv života. Koncertně u nás desku představí 6. července na festivalu Rock for People, o den později se objeví na…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1526

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte