Kultura

Věrní a rozumní. Kapitoly o ekologické zpozdilosti

Hana Librová se vrátila k těm, kdo si odepřeli konzum kvůli ochraně přírody

Jak se vyvíjejí osudy těch, kteří se rozhodli pro dobrovolnou skromnost? A jaké jsou vůbec postoje Čechů k současnému neutěšenému stavu přírody? Na to v knize Věrní a rozumní. Kapitoly o ekologické zpozdilosti za pomoci svých žáků odpovídá Hana Librová. Bioložka a socioložka, která na Masarykově univerzitě založila katedru environmentálních studií.

Nevšední byla už její předrevoluční kniha Láska ke krajině?. Po listopadu pak na základě výzkumů vydala titul Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti (1994), na nějž navázali Vlažní a váhaví. Kapitoly o ekologickém luxusu (2003). Trilogii završují právě Věrní a rozumní, kde výsledky starších šetření konfrontuje s nejnovějšími údaji a vše rozebírá s odkazem na filozofii, sociologii, psychologii i teologii.

Nekupujeme zbytečnosti

Nová zpráva o těch, kdo se „vzepřeli“ konzumu, konstatuje, že na rozdíl od počátků devadesátých let dnes místo psaných dopisů komunikují e-mailem, ale jinak ve svém směřování prokazují stálost. Výzkum v roce 1992 zaznamenal radikální změny v profesních drahách, k nimž došlo po roce 1989. Typický byl odchod ze studia a z profesí technického zaměření a příklon k řemeslným či uměleckým činnostem. Poté se ale jejich pracovní volba ustálila.

Překotným profesním změnám začátku 21. století, kterým se ve většinové společnosti dostává podpory, už nepodlehli. A dokážou si dál užívat „ekologicky luxusních“ situací, jako když při bruslení na Lipně…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte