Milena Bártlová
„Chci připomínat roli své matky.“ (Milena Bartlová) • Autor: Matěj Stránský

Scéna to musela být poměrně dramatická. Ovšem z jiných důvodů, než jsme si dosud mysleli. Když se na Vánoce roku 1976 objevil reformní komunista a významný člen československého disentu Zdeněk Mlynář v bytě své bývalé ženy Rity Klímové s prohlášením Charty 77, očekávala, že jí ho nabídne k podpisu. Tato amerikanistka a ekonomka se rovněž angažovala v disidentském hnutí, v letech normalizace kupříkladu díky perfektní angličtině získané během pobytu v USA fungovala mimo jiné jako spojka mezi disentem a zahraničními novináři. I proto chtěla výzvu směrovanou ke komunistické státní moci podpořit. Jenže Mlynář Chartu nepřinesl jí, ale jejímu otci, prvorepublikovému komunistickému novináři Stanislavu Budínovi.

Když přesto Klímová a s ní i její tehdy devatenáctiletá dcera Milena projevily zájem, odmítl je Mlynář se slovy, že organizátoři chtějí na seznamu „pouze významné lidi“. Zatímco u nastávající maturantky Mileny to bylo ještě pochopitelné (chartisté od podpisu často zrazovali studenty, aby je ochránili před vyhazovem ze školy), u členky Šikova reformního ekonomického týmu a aktivní disidentky to nedávalo smysl. „Mámě to velmi vadilo,“ vzpomíná Milena Bartlová. „Měla doktorát, měla v té době být už docentkou ekonomie, byla aktivní – nebyla jen tak někdo. Čili odmítnutí jednoznačně mělo genderový důvod, jinak to vysvětlit nejde.“ Z Klímové se později stala jedna z mluvčích Občanského fóra (právě ona do Laterny Magiky přivedla Václava Klause), nabízeli jí místo v ekonomickém…

I_obalka_R18_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte