Kultura

Co sděluje Vráťa

Hudebník v důchodu nachází perličky na dně svého rumu

Je to moc pěkný, ale tomuhle úplně nerozumím.“ – „Buď v klidu. Nikdo blbější už to číst nebude.“ Takhle vypadá jeden z dialogů, které spolu vedou v bublinách komiksu Nevyžádaný příspěvek kreslíř a vydavatel knížky v jedné osobě Richard Pecha a její hlavní postava, hudebník a zahradník Vratislav Brabenec (73). Komiks vznikal ve stejné době, kdy Pecha Brabencovi pomáhal s finální podobou sloupků do jeho nyní rovněž vydané knihy Podoby. V obou případech to nebyla lehká práce: z Brabence sice myšlenky tryskají v nečekaných gejzírech, ovšem jejich proud se zase stejně nečekaně zastaví dřív, než je byl autor schopen podchytit.

Ale právě proto má kolem sebe lidi, jako je Pecha. Nebo Vladimír Hulec z Divadelních novin, pro které část textů shromážděných do Podob původně vznikala. Právě důslednosti obou kamarádů, kteří tlačili charismatického vypravěče k finálnímu tvaru vzpomínek, nápadů a poznámek, vděčíme za to, že PodobyNevyžádaný příspěvek ukazují Brabence coby výjimečný intelektuální i čistě lidský zjev, jakých po naší krajině nikdy moc nechodilo.

Zbytečnej hazard

Brabenec má schopnost vytvořit poezii prakticky z čehokoli. Ze svých čtenářských zážitků, neboť právě četba je kratochvíle, kterou si po odchodu do hudebního důchodu (jeho Plastic People of the Universe se loni rozpadli) plní život stejně náruživě jako rumem s limonádou. Alkohol je logicky dalším zásadním tématem jeho příběhů. A pak hlavně lidé, které potkal…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1702

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte