39A_jaros
Co všechno byste chtěli změnit? (Mítink v debrecínském klubu Kosár) • Autor: Milan Jaroš

Barnabás Kádár má naspěch. Na smluvenou schůzku přiběhne, za hodinu a půl zase po rychlém rozloučení zmizí. V mezičase rychle mluví a hází do sebe jídlo. Je mu pětadvacet let a na první pohled působí tak, jak popisuje svoje povolání: „junior manažer evropských projektů v nadnárodní firmě“ – tedy košile s límečkem vykukující zpod svetru, krátký sestřih, hladce oholený, plynná angličtina. To doplňují skončená studia mezinárodních vztahů v domovské Budapešti a v nizozemském Leidenu.

Ambiciózní mladý muž, jenž se popisuje jako „celoživotní blázen do politiky“, by teď správně měl být na stáži v některé z unijních institucí a před sebou mít když ne zářivou, tak alespoň solidní kariéru bruselského úředníka. Tak to ostatně až do loňského září bylo, půl roku pracoval v kanceláři jednoho z maďarských europoslanců, pak půl roku asistoval v Evropské komisi. Ale vloni na podzim se do Maďarska vrátil, „zhruba o devět let dřív, než jsem původně plánoval“, říká. Vzal práci ve velké firmě, ale jen na šest měsíců. Musí našetřit nějaké peníze, než se v květnu začne plně věnovat svému cíli: z gruntu změnit svoji rodnou zemi.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
19
Autor: Milan Jaroš
20
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

V Budapešti právě probíhají protivládní protesty. V ulicích demonstrují desetitisíce lidí, kterým se nelíbí, že premiér Viktor Orbán chce ze země vyhnat úspěšnou mezinárodní univerzitu. Je však téměř jisté, že premiérovu domácí pozici to neohrozí. Vedle toho roste Viktoru Orbánovi nenápadný protivník, který má daleko troufalejší cíl. Porazit stranu zdánlivě neotřesitelného premiéra, která zemi vládne sedm let prakticky bez opozice, ve volbách. A jeho samotného navždycky poslat do politického důchodu. Hnutí Momentum je čerstvé zjevení maďarské politiky a Barnabás Kádár je jeho typický člen. Byl u toho, když před dvěma lety vznikalo, a až donedávna se staral o databázi členů, takže s pobavenou přesností popisuje, jak na tom jejich spolek je – v současnosti má 142 členů, jejichž průměrný věk je 25,8 roku. Pozorovatelé současné maďarské politiky se shodují na jedné na první pohled nepravděpodobné věci – jestli má někdo alespoň malou šanci rozkývat pozici maďarského autoritáře, jsou to právě oni.

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1218

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte