16-kom-orban
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Všeho moc škodí. Tento appeasement musí skončit. Jestli se bude maďarský antiliberální, nacionalistický premiér Viktor Orbán nadále snažit o uzavření Středoevropské univerzity (CEU), nejlepší a nejnezávislejší vysoké školy v zemi, a bude-li nadále mnoha způsoby osekávat liberální demokracii, pak Evropská lidová strana (ELS), vlivné uskupení středopravicových stran, musí Orbánův Fidesz vyloučit ze svých řad. Jinak nebudou mít neustálá prohlášení ELS o věrnosti určitým univerzálním hodnotám větší cenu než papír, na němž jsou napsána. A politická rodina německé kancléřky Angely Merkel, španělského premiéra Mariana Rajoye, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska – abych jmenoval jen některé – bude vypadat jako partička váhavých appeaserů.

Tenkrát v Oxfordu

Maďarsko je proslavené svými salámy a Orbán je mistrem salámové metody. Tento výraz pochází od maďarského stalinistického vůdce Mátyáse Rákosiho, který ve čtyřicátých letech prohlásil, že nekomunistické strany odkrojí jako plátky salámu. A antikomunista Orbán nyní odkrajuje liberální demokracii v členském státě EU. Každý plátek šikovně krájí tak natenko, aby právě tento, jeden jediný, nebyl pro jeho evropské partnery důvodem pro víc než jen hlasité reptání.

Už jste zapomněl, jak vypadá fašismus?

Tweetni to

Při své nedávné návštěvě Budapešti jsem na vlastní oči viděl, že v zemi už nejsou pluralitní média, předpoklad liberální demokracie, a že…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte