Nedávný debakl republikánů ve snaze zrušit Obamovu reformu zdravotnictví by se nakonec mohl proměnit v příležitost. Znovu ukázal, jak je americký zdravotnický systém složitý a zároveň nejdražší a nejméně výkonný ve vyspělém světě. Kdyby se ale Donald Trump vrátil ke svým vlastním názorům, jež jsou v této věci překvapivě inteligentní a ucelené, mohl by selhání legislativců využít ke skutečné nápravě amerického zdravotnictví.

Pravice pochopitelně předpokládá, že zdravotnictví by fungovalo nejlépe na principech volného trhu nebo alespoň volnějšího trhu. Platí to ostatně pro většinu zboží a služeb. Ekonom a pozdější držitel Nobelovy ceny Kenneth Arrow ale v roce 1963 nabídl vysvětlení, proč právě v této oblasti trhy svou funkci plnit nemohou. Tvrdil, že v tomto případě existuje obrovská nerovnováha mezi mocí a informovaností nakupujících a prodávajících. Když vám prodavač nabízí konkrétní televizor, můžete si snadno vybrat jiný nebo prostě odejít. Pokud však lékař trvá na tom, že potřebujete určitý lék či zákrok, je mnohem méně pravděpodobné, že jeho radu odmítnete. Arrow také ještě připomíná, že lidé nemají pocit, že by zdravotní péči vůbec potřebovali, dokud skutečně neonemocní – a pak jí naopak potřebují hodně.

Všechny vyspělé ekonomiky světa tento argument v podstatě přijaly, protože všechny zavedly nějakou formu státem řízené zdravotní péče. Podívejte se na 16 zemí, které se řadí před Spojenými státy na žebříčku Indexu ekonomické svobody sestavovaném konzervativním…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte