Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Nájem pro každého

Vláda po letech schválila zákon o sociálním bydlení

Husarský kousek se povedl ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD). Minulý týden protlačila vládou zákon o sociálním bydlení, o jehož potřebnosti se v Česku mluví už dvacet let, několikrát za minulých kabinetů dokonce vznikal, ale snaha vždy vyšuměla. Teď Marksové – navzdory tomu, že hnutí ANO bylo jinak spíš proti – pomohly hlasy dvou jeho ministrů, Roberta Pelikána a Dana Ťoka.

Pro pět tisíc dětí

Podstatou zákona je, že stát se musí postarat o lidi v bytové nouzi a nabídnout jim byt. Lidí v bytové nouzi je přitom rozhodně víc než 25 tisíc obyvatel (pětina z toho jsou děti) ubytoven, kteří většinou žijí ve špatných a nedůstojných podmínkách. Druží se k nim také obyvatelé azylových domů, mládež opouštějící ústavy či ti, kdo jsou úplně bez domova na ulici.

Pomoc by se ale měla týkat také některých chudých lidí, kteří sice žijí v nájemním bytě, ale platí za něj víc než 40 procent ze svých příjmů. Obecně se dá mluvit o seniorech, lidech se zdravotním postižením, samoživitelkách a samoživitelích či o rodinách s dětmi. Nezisková organizace Platforma pro sociální bydlení, která zákon dlouhodobě prosazuje, spočítala, že jednotlivec by se do systému sociálního bydlení dostal přibližně s čistým příjmem do 12 tisíc korun měsíčně, samoživitel s malým dítětem při příjmu do asi 16 tisíc korun, dva dospělí se dvěma dětmi při příjmu zhruba do 26 tisíc korun.

Odhady, kolik takových lidí v Česku je, se pohybují mezi dvěma sty tisíci a půl milionem. Část z nich by ale zřejmě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte