Husarský kousek se povedl ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD). Minulý týden protlačila vládou zákon o sociálním bydlení, o jehož potřebnosti se v Česku mluví už dvacet let, několikrát za minulých kabinetů dokonce vznikal, ale snaha vždy vyšuměla. Teď Marksové – navzdory tomu, že hnutí ANO bylo jinak spíš proti – pomohly hlasy dvou jeho ministrů, Roberta Pelikána a Dana Ťoka.

Pro pět tisíc dětí

Podstatou zákona je, že stát se musí postarat o lidi v bytové nouzi a nabídnout jim byt. Lidí v bytové nouzi je přitom rozhodně víc než 25 tisíc obyvatel (pětina z toho jsou děti) ubytoven, kteří většinou žijí ve špatných a nedůstojných podmínkách. Druží se k nim také obyvatelé azylových domů, mládež opouštějící ústavy či ti, kdo jsou úplně bez domova na ulici.

Pomoc by se ale měla týkat také některých chudých lidí, kteří sice žijí v nájemním bytě, ale platí za něj víc než 40 procent ze svých příjmů. Obecně se dá mluvit o seniorech, lidech se zdravotním postižením, samoživitelkách a samoživitelích či o rodinách s dětmi. Nezisková organizace Platforma pro sociální bydlení, která zákon dlouhodobě prosazuje, spočítala, že jednotlivec by se do systému sociálního bydlení dostal přibližně s čistým příjmem do 12 tisíc korun měsíčně, samoživitel s malým dítětem při příjmu do asi 16 tisíc korun, dva dospělí se dvěma dětmi při příjmu zhruba do 26 tisíc korun.

Odhady, kolik takových lidí v Česku je, se pohybují mezi dvěma sty tisíci a půl milionem. Část z nich by ale zřejmě…

I_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte