Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Příliš vzrušující jízda

Špionážní praktiky CIA odkazují k hlubším problémům technologií

Šťavnatá odhalení o kybernetických praktikách americké špionážní organizace CIA zveřejněná minulý týden na serveru WikiLeaks představují zásadní komplikaci pro činnost této výzvědné agentury. A to je asi tak všechno. Američtí nepřátelé si teď mohou dopodrobna přečíst, co všechno umějí američtí zpravodajci napíchnout a využít ve svůj prospěch. Podstatou je využívání tzv. day zero, což je přezdívka pro chyby v programech, s jejichž pomocí je možné zvenčí proniknout do systémů a prošmejdit třeba soukromý telefon. CIA tyhle chyby sama vyhledává a zjevně je také nakupuje „na klíč“ v pololegálním světě hackerů.

Správné by jistě bylo, aby jako vládní organizace odhalené slabiny oznámila výrobcům a ti je pak mohli „zalátat“ a chránit tak své zákazníky. CIA má ale jako špionážní agentura jiné cíle a hledí děravého softwaru využít ve svůj prospěch. Když podobná odhalení před časem postihla sesterskou agenturu NSA, vzbudilo to všeobecné pohoršení – než se ukázalo, že všichni ostatní, včetně třeba moralizujícího Německa, se v rámci svých možností pokoušejí dělat přesně to samé. Tentokrát si tedy snad již můžeme povytahování obočí odpustit. Výzvědné služby se snaží dostat k veřejně nepřístupným informacím, dělají to od nepaměti a vždy k tomu využívaly všech dostupných a často nelegálních prostředků. CIA to možná umí lépe než ostatní, byť jisté to není – o praktikách jiných výzvědných služeb nám WikiLeaks ani tentokrát nic neprozradila.

Divoká jízda

Celá lapálie však…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1385
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte