Šťavnatá odhalení o kybernetických praktikách americké špionážní organizace CIA zveřejněná minulý týden na serveru WikiLeaks představují zásadní komplikaci pro činnost této výzvědné agentury. A to je asi tak všechno. Američtí nepřátelé si teď mohou dopodrobna přečíst, co všechno umějí američtí zpravodajci napíchnout a využít ve svůj prospěch. Podstatou je využívání tzv. day zero, což je přezdívka pro chyby v programech, s jejichž pomocí je možné zvenčí proniknout do systémů a prošmejdit třeba soukromý telefon. CIA tyhle chyby sama vyhledává a zjevně je také nakupuje „na klíč“ v pololegálním světě hackerů.

Správné by jistě bylo, aby jako vládní organizace odhalené slabiny oznámila výrobcům a ti je pak mohli „zalátat“ a chránit tak své zákazníky. CIA má ale jako špionážní agentura jiné cíle a hledí děravého softwaru využít ve svůj prospěch. Když podobná odhalení před časem postihla sesterskou agenturu NSA, vzbudilo to všeobecné pohoršení – než se ukázalo, že všichni ostatní, včetně třeba moralizujícího Německa, se v rámci svých možností pokoušejí dělat přesně to samé. Tentokrát si tedy snad již můžeme povytahování obočí odpustit. Výzvědné služby se snaží dostat k veřejně nepřístupným informacím, dělají to od nepaměti a vždy k tomu využívaly všech dostupných a často nelegálních prostředků. CIA to možná umí lépe než ostatní, byť jisté to není – o praktikách jiných výzvědných služeb nám WikiLeaks ani tentokrát nic neprozradila.

Divoká jízda

Celá lapálie však…

I_obalka_R11_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte