Geert Wilders Portrait Session - The Hague
Nedělejte scény a neptejte se. (Geert Wilders) • Autor: Abaca, Profimedia

Heslo zní „Stop islámu“, kampaň kritizuje mainstreamové politiky jako arogantní elitáře, oslavuje brexit i vítězství Donalda Trumpa a slibuje, že vyčistí politickou žumpu v zemi. Jsme v Evropě a – schválně – kdo to je? Mohla by to být šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Pen, mohl by to být lídr rakouských Svobodných. A mohlo by to být takřka kdekoli. Populisté napříč evropskými státy mají zaměnitelné mimikry a v éře voličské frustrace a postpravdy se jim mimořádně daří.

Po americkém podzimu se před Evropou otevřelo horkých dvanáct měsíců, které otestují odolnost jejích obyvatel vůči prodavačům jednoduchých receptů. Do ostrého startu zbývá už jen týden: 15. března jdou volit Nizozemci, zakladatelé NATO a EU, jimž učaroval muž stavící svůj úspěch mimo jiné na kritice evropského sjednocování a slibu, že „zastaví islám“ v zemi. Průzkumy říkají, že Geert Wilders bude mít z voleb radost.

MH17 nevadí

Nizozemskou kampaň rámovaly stejné fenomény, které provázely americké volby a o nichž se mluví v souvislosti s francouzským a německým parlamentním hlasováním později v průběhu roku. Nizozemská rozvědka letos v lednu oznámila, že se sítě několika vládních institucí v uplynulých měsících staly terčem hackerských útoků od „cizích státních útvarů a zejména Ruska“. Podařilo se je sice odrazit, protože ale ministr vnitra veřejně sdělil, že nebude možné stoprocentně garantovat ochranu voleb před obdobnými útoky, Nizozemci v únoru rozhodli, že sčítání hlasů úplně odpojí…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte