Přírodovědec také rád jednou začas odloží statistiky a teorie, aby zrakem spočinul na prachobyčejném hemžení své zahrady. A protože jaro je už asi tady, dovoluji si podat hlášení o uplynulé sezoně na našem krmítku.

Zima byla tvrdá, což pozorovatele těší, protože se ptactvo masově dostavilo a nerozlítalo se konzumovat kamsi do luk a lesů. Zdá se, že letos měli slušný mráz také v Rusku. Alespoň soudě podle množství, ve kterém se k nám na zahradu nahrnuli jikavci. Tyhle oranžové severské pěnkavy se na krmítku sem tam objeví skoro každou zimu; ale letos jich byly davy. Také ornitologické databáze jich tentokrát v českých krajích napočítaly více než obvykle.

Když nastala nejtužší zima a konečně napadl sníh, na zahradě zavládl černý teror. Zatímco sýkory se solidárně střídají na pověšeném loji a stehlíci se dělí o krmítko, ke kosům ještě altruismus nedospěl. Šťavnatá jablka položená na sněhu přímo milují. V mrazivějších dnech spořádají i kilo denně. Akorát že na konzumaci jim skoro nezbývá čas, protože většinu ho stráví pečlivým dohledem, zda někdo z jejich černých soukmenovců neujídá jiné jablko. Nastává válka všech proti všem, kde se tmavé stíny navzájem pronásledují, jen co se některý přiblíží k ovoci. Tím vehementněji hltají, když se jim to konečně podaří.

Pamatujete na Attenboroughovy filmy? Bývají plné spektakulárních námluv, kdy samci dělají první poslední, aby se zalíbili. Houbelec. Když jde o žvanec vprostřed zimy, veškerá galantnost jde stranou. Kurážnější…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte