26_hleda se vizionar

V pražské ulici Na Františku, kde sídlí ministerstvo průmyslu a obchodu, nastalo mocenské vakuum. Ministr Jan Mládek byl odvolán a premiér s výběrem jeho nástupce nijak nespěchá. Jméno nového adepta, který důležité ministerstvo povede osm měsíců do říjnových voleb, prý oznámí až po nadcházejícím sjezdu ČSSD. S ministerským křeslem se bude na sjezdu obchodovat podle toho, čí přízeň si bude přát získat. Premiér by ale neměl taktizovat příliš dlouho. Svět totiž právě prochází čtvrtou průmyslovou revolucí, která proměňuje fungování celé zdejší ekonomiky a právě neobsazený rezort v ní má sehrát klíčovou roli.

Data a data a data

Od nového ministra se bude hned na začátku čekat, že nějak zázračně „vyřeší“ spor s mobilními operátory, který zlomil vaz Janu Mládkovi – tedy že Čechům zlevní mobilní data, jež jsou u nás výrazně dražší než jinde v Evropě. To ale zřejmě nebude v moci nového ministra. „Na úrovni ministra nevidím žádný prostor, který by mohl přímo vést ke snížení extrémně neférově vysokých cen mobilních dat,“ říká Svatopluk Bartík, brněnský radní a předseda spotřebitelské organizace Telefonující.cz. Podle Bartíka ale ministr může pomoci nepřímo třeba tím, že s rozmyslem přeobsadí dvě z pěti míst v radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). V příštích několika letech do Česka přijdou noví operátoři a vzroste konkurence. Budou se také přerozdělovat frekvence na hlasové služby i pro stávající velkou trojku operátorů. ČTÚ v obou případech bude mít důležitou roli v…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte