Na počátku minulého století dominovala světu Evropa. Dnes Evropě dominují globální geopolitické síly, které již nedokáže kontrolovat ani ovládat.“ Čtete začátek analýzy ekonomické poradenské firmy Macrogeo, kterou za nemalé peníze využívají investoři, když se chtějí zorientovat v rychle se proměňujících proudech dnešního světa. Závěr, k němuž analytici docházejí, nahlédnete i zadarmo již v samotném názvu studie. Ten zní Evropa v éře Trumpa a brexitu: dezintegrace a přeskupení.

Ekonomičtí analytici se mýlí celkem běžně, nakonec hned minulý týden ukázal, že Evropa to zase tak lehce nevzdá. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu zveřejnil dlouho očekávanou Bílou knihu, jež má sloužit jako podkladový materiál pro jednání o budoucnosti evropské integrace na výročním evropském summitu koncem března v Římě, kde projekt spojené Evropy oslaví šedesát let. Juncker byl o podobný materiál požádán vládami členských zemí a úkol splnil: přinesl jednoduše a srozumitelně psaný dokument, v němž členským státům, věčně žehrajícím na „demokratický deficit“ a jakýsi svévolný „Brusel“, řekl, že s těmito dětinskostmi je konec. Teď se musí začít chovat jako dospělí, podívat se na svět okolo a rozhodnout, jakou budoucnost v něm chtějí.

Juncker vlastně minulý týden prolomil psychologickou bariéru. Až dosud všechny důležité unijní dokumenty obsahovaly preambuli konstatující, že Evropa směřuje ke „stále těsnější unii“. Teď jsou členské země v situaci manželů, kteří si…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte