25_otazky_Tlaskal
Petr Tláskal

Od ledna začala ve školách platit tzv. pamlsková vyhláška, školy smějí v bufetech a nabízet jen zdraví neškodlivé nápoje a potraviny. A bouří se, že to dětem nebude chutnat. „Dobrá a zdravá svačina, to není protimluv,“ říká Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a přednosta oddělení léčebné výživy FN Motol.

R: Stát prodloužil lhůtu, kdy bude při kontrolách rozdávat místo pokut rady, jak na zdravé svačiny. Ale není to celé skutečně moc narychlo?

PT: Může se to zdát trochu narychlo, ale to by se zdálo vždy, bez zásahu státu by se toho moc nezměnilo. Potravináři se logicky bouří, protože o tom přemýšlejí jako o kšeftu. Jenže o nutnosti změny se debatuje a ví mnoho let, až koncem loňského roku potravináři ustanovili platformu naslouchající zdravotníkům. Školní stravování zkrátka není běžné stravování.

R: Hlavním argumentem je, že si děti zdravé jídlo nebudou kupovat a raději si skočí pro kolu a oplatek. A že jsou limity pro cukry, tuky, sůl moc přísné.

PT: Limity, pokud vím, se budou ještě vyhodnocovat. Že si dítě koupí někde kolu a oplatek, to mu nikdo nezakazuje, ale školské zařízení by mu to nemělo usnadňovat. Tady jde o edukativní moment: děti se ve škole učí, že nezdravá výživa vede k nemocím, a o přestávce jim to nezdravé jídlo škola prodá v bufetu. To nejde.

R: A taky je tu strach, že dětem zdravé jídlo nebude chutnat, protože na ně nejsou…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte