49A_endorfilm
Být životaschopnější než uniformní komedie. (Rodinný film)

Nebyl to lehký rok. Český divák, který dává v evropském kontextu nadstandardně přednost domácím filmům před zahraničními, mohl loni volit z rekordních sedmapadesáti českých hraných a dokumentárních filmů v kinech. Nakonec ale většinou skončil buď na Lídě Baarové, která rok odstartovala, nebo Andělu Páně 2, jenž jej aktuálně – a z pohledu tvůrců „parádně“ – uzavírá. Mezi oběma díly se rozprostírala krajina, kterou víc než v uplynulých letech charakterizovalo rozevírání nůžek mezi bezpečnou konformitou a ambicióznějšími počiny. Skomírající kvalitní střední proud definitivně nahradily unifikované lifestylové snímky, v nichž větší roli než příběh nebo řemeslo hrají značky a produkty. Objevilo se ale i několik titulů, které potvrzují, že se v tuzemské kinematografii po letech stagnace přece jen něco zajímavého pohnulo.

Anděl Páně II
Levnější technologie v přímém přenosu. (Anděl Páně 2) • Autor: 21551313003

Čtvrtá cenová

Pokud něco charakterizovalo uplynulý rok, pak je to vysoký počet filmů v distribuci a zřetelnější narýsování hranic mezi kategoriemi. Dlouhá léta se počet nasazených snímků pohyboval kolem třicítky a i to bylo na tak malou kinematografii – a potažmo trh – považováno za víc než dost. Letos se do kin dostaly snímky, které by ještě před pár lety prostor hledaly jen těžko. Ať už jsou to absolventské filmy z FAMU (Road-Movie,V jiném stavu) nebo zcela podřadné komedie ze současnosti.

V přímém přenosu – a v plné míře –…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte