Případ korupce Davida Ratha a jeho kompliců se jednou stane vyhledávaným studijním materiálem, jak to bylo se spravedlností v Česku v druhé dekádě tohoto století. Ještě sice nevíme, jaké rozuzlení nám nabídne případ plný zlomů a nevšedního přístupu k zákonům a předpisům, ale už dnes je jisté, že hodně poznamená vyšetřování a posuzování zločinů, které už léta devastují Českou republiku. Čerstvé rozhodnutí vrchního soudu, který kvůli údajně nedostatečně zdůvodněným odposlechům vrátil odsuzující rozsudek k novému projednání, je dalším milníkem případu. Prodlužuje sice cestu k definitivnímu verdiktu, ale v této chvíli nelze jednoduše říct, že by tím ublížil důvěryhodnosti zdejší justice. Zásah vrchního soudu je možné brát jako pomoc v ujasnění si nejednoznačné hranice, co všechno policie a státní zástupci mohou využívat při pátrání po zločinech.

Soud: druhé podání

Rozhodnutí vrchního soudu zatím vyvolalo poměrně vášnivou veřejnou debatu. Podle jedněch se vrchním soudcům konečně podařilo zarazit „řádění“ státních zástupců, kteří nasazují odposlechy, jak se jim zamane. Podle jiných vrchní soud v jakémsi nekalém politickém zájmu zneužil své kompetence a pomohl prominentnímu, podle práva odsouzenému zločinci. Říci, kdo má pravdu, je v tuto chvíli nemožné – na to máme v ruce zatím málo faktů.

Případ Rath je mimořádným zjevením v naší justici.

Tweetni to

Navíc nejde o žádný definitivní zvrat a rozuzlení případu. Rozhodnutí vrchního soudu je…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte