Populismus je jako nikotin nebo cukr – těžko se mu odolává. Zvlášť pokud jste předák chřadnoucí pravicové strany, šéf ODS Petr Fiala by mohl vyprávět. Minulý týden opět neodolal a přidal se k extremistům a TOP 09, kteří začali bít na poplach před plánem vlády na začlenění handicapovaných žáků do běžných škol, zvaným inkluze.

Fiala mezi kritiky vyniká, protože jako ministr školství před čtyřmi lety plány větší inkluze rozjížděl a obhajoval. Tehdy prohlašoval, že se má co nejvíc žáků účastnit normální výuky. Teď dospěl k názoru, že „pro inkluzi není jediný rozumný důvod“. „České školství má dobrou tradici a handicapované děti dokáže vzdělat a připravit na život,“ prohlásil Fiala v Blesku.

Inkluze se stala tématem, které nasálo něco z uprchlické debaty. Žádný argument jako by nebyl dost hloupý, pokud slibuje přinést hlasy bojácných voličů. Uprostřed uprchlické vřavy je svůdné plány zavánějící integrací a důrazem na rozmanitost označit jako podezřelé nebo rovnou nebezpečné. Bližší pohled přitom ukazuje, že se to celé opírá o mýty.

Příprava na život

Probuzení strážci českých škol mluví, jako by nás od září čekala revoluce. Z řečí odpůrců inkluze se zdá, že se školy otevřou zástupu postižených dětí, které budou ty „chytré“ akorát zdržovat, samy se přitom nenaučí tolik, co by se naučily ve starých dobrých zvláštních a speciálních školách. Učitelé se budou hroutit a ředitelé trpět pod diktátem předpisů. Přitom děti na vozíku, neslyšící či slepé jsou odpůrci inkluze…

I_obalka_R09_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2183

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte