Ani náznakem nebyl tak mocný, vlivný a bohatý jako řada výstředních osobností oněch časů, přesto to byl právě on, kdo navenek asi nejvíc reprezentoval dravost a barvitost počátků českého kapitalismu devadesátých let. Ivan Jonák, minulý týden zesnulý majitel Discolandu Sylvie, se totiž vždy rád předváděl, a tak ho znal skoro každý. Z předlistopadového popeláře se vyšvihl do čela prosperujícího podniku a symbolizoval, že uspět v nové době může každý, a že ten úspěch může být, jak tenkrát bývalo zvykem, pořádně ztřeštěný. A nejen proto, že Jonák skočil do lechtivé branže prostituce a vybudoval v Praze luxusní bordel. Za svůj byznys se rozhodně nestyděl, chodil do všemožných televizních show a dával na odiv svůj vzestup.

Když zrovna nevystavoval svou tvář v televizi, proháněl se po Praze s medvědem na vodítku nebo v cadillacu se svlečenými ženami. A novináře to přitahovalo, mikrofon k němu nastrkovali všichni, nejen zrovna se rodící bulvár, a Jonák si dalšími a dalšími neuvěřitelnými akcemi chytře zvyšoval svoji známost a popularitu. A to zase do jeho podniku přitahovalo stále více hostů. „Každej má svou šanci. Záleží, jak se k ní postavíš,“ vysvětloval Jonák Respektu zkraje devadesátých let.

Faktem přitom bylo, že tu svou šanci Jonák využít skutečně uměl. Jeho podnik patřil svého času k opravdu proslulým zapadákům a na tehdejší východoevropské poměry přinášel mnohé dosud tady nevídané finesy a překvapení. Strop tvořila baterie zrcadel, v baru se blýskaly lahve západních…

I_obalka_R09_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1741

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte