Případ učitelky z pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně je bezesporu varovnou tragédií. Pětapadesátiletá angličtinářka Ludmila W. byla několik měsíců obětí sílící šikany tří studentů, kteří ji terorizovali vcelku děsivým způsobem. Krátce poté, co se o tom dozvědělo vedení školy a viníky potrestalo, kantorka zemřela. Neví se na co a škola popírá souvislost mezi oběma událostmi. Není ale těžké si představit, že strach a stres mohly ke zhoršení jejího zdravotního stavu přispět. Je tedy přirozené, že událost vyvolala zájem školní inspekce i policejních vyšetřovatelů a vzbudila vzrušenou veřejnou debatu. Zatím se v ní však vyplatí šetřit vyhraněnými závěry – navzdory zděšení, které vyvolává, rozumíme dramatu ve 2. E příliš málo.

Kam až zajdou

Sledování videí, na nichž tři dospívající mládenci na drobnou stárnoucí kantorku řvou, naznačují údery nebo ji odmítají pustit ze dveří, probouzí otázku, jak mohl systém školy takové chování tak dlouho nevidět a dopouštět. Ve třídě seděli kromě pachatelů další studenti. Nikdo z nich ale minimálně tři měsíce na šikanu neupozornil, přestože škola má pro takové případy anonymní schránku.

Hledání viny se automaticky stáčí k vedení školy a ozývá se volání po odstoupení ředitele. Má to svou logiku, protože šéf je vždycky „politicky“ zodpovědný a tenhle průšvih dost velký. Zároveň se však nezdá, že by škola zásadně pochybila. Ve chvíli, kdy se jeden student odhodlal promluvit, vedení věc okamžitě řešilo s rodiči a viníky,…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte