Bohuslav Sobotka 2013 Bohuslav Sobotka 2013 • Autor: Milan Jaroš

Téměř každý týden a pokaždé stále jasněji naznačuje český prezident, že by se sociální demokraté měli zbavit svého předsedy a úřadujícího premiéra této země. Miloš Zeman o Bohuslavu Sobotkovi říká, že není pravý sociální demokrat, jindy že zrazuje svou zemi nebo že už brzy skončí všemi opuštěn. Svými výroky zpochybňuje schopnosti premiéra před veřejností a vytváří tlak na vládu. Vzhledem k rekordní popularitě Miloše Zemana je svým způsobem pozoruhodné, jak neúspěšný zatím v naplňování svého hlavního cíle je.

Přijmout výzvu

V porevoluční historii neměl český premiér složitější pozici. Sobotka vede vládu, v níž mu dělá koaličního partnera velmi ambiciózní Andrej Babiš, jehož ANO navíc získalo ve volbách skoro stejný počet hlasů jako ČSSD a vše naznačuje, že příští volby možná vyhraje. V úřadu prezidenta sedí otevřeně nepřátelský Miloš Zeman. A uvnitř sociální demokracie setrvávají lidé, kteří se Sobotku pokusili těsně po volbách svrhnout.

To vše by asi nezpůsobovalo vrásky na tváři premiéra, kdyby v tu samou dobu nedocházelo k uprchlické krizi, neposilovaly nacionalistické proudy v okolních postkomunistických zemích, nerostly nepřátelské ambice Moskvy a Evropské unii nehrozil rozpad.

Kdo sleduje politickou kariéru Bohuslava Sobotky už více než dvě dekády, očekával by, že ví, jak se zachová. Tedy že se stáhne do defenzivy a vše bude řídit spíše jako úředník. Sobotka však překvapuje. Od listopadu loňského roku přijal pomyslnou výzvu Miloše Zemana k souboji a bez…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte