To, že v Česku nefunguje postgraduální vzdělávání v medicíně, jak by mělo, vám řekne každý mladý lékař po škole. Mladé lékaře obvykle nikdo nenutí nic studovat a nikdo je systematicky neškolí a objektivně nehodnotí, řekněme každý půlrok, jako v Británii či jinde. Lékaři po škole si zpravidla vystačí s rutinními postupy, které odkoukají od starších, a po pár letech už nějak pochopí, jestli se svým nadřízeným zalíbili, nebo ne. Nikdo se jich neptá čistě z pedagogických důvodů (aby se naučili samostatně rozhodovat) na jejich názor, nezkouší je za provozu, nezjišťuje, co vědí, co si myslí a jak by postupovali oni sami a proč. Školitel je v naprosté většině českých nemocnic jenom funkce na papíře a předávání zkušeností není prioritou nabitého programu ostřílených kliniků. Dokonce se často stává, že starší specialista odchází do penze, aniž by si vychoval svého nástupce – ke škodě mladých lékařů i pacientů.

O to je pak silnější zážitek potkat někoho, kdo uvažuje jinak, ať už z Česka či ze zahraničí. Imran Mushtaq je britský konzultant ze slavné londýnské Great Ormond Street Hospital. V dětské urologii patří mezi nejlepší na světě. Muslim s pákistánskými kořeny, narozený v Anglii, usměvavý padesátník, který operuje děti s těžkými vrozenými vadami s lehkostí a bravurou, která není jenom vydřená, ale musí být i darem od Boha. Plat má v Londýně dobrý, to ano, ale o peníze mu v životě podle všeho primárně nejde. O víkendech totiž létá po světě a učí zdarma mladé lékaře operovat…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte