Kultura

Citlivý drsňák z předměstí

Severská literatura má u nás poměrně dobré renomé především díky detektivnímu žánru. Nakladatelství Kniha Zlín se proslavilo právě severskou krimi, ale v poslední době se snaží čtenáře seznámit s co nejširším spektrem současné severské literatury. Tam patří i Hassan Loo Sattarvandi (1975), který je původem z Teheránu, ovšem od tří let vyrůstal na sídlišti Hagalund na stockholmském předměstí. Upozornil na sebe hned prvním románem Still, za nějž dostal cenu pro nejlepší debut. Kniha Zlín ho představuje druhým dílem Stav obležení, do nějž vtělil právě zkušenost z dospívání.

Švédské sídliště je sice etnicky pestré, ale hlavním tématem je tu jiný rys: jde o prostředí, v němž je těžké uchovat si citlivost a není dobré přiznávat ambice. Překotný monolog patnáctiletého Caspiana, chrlený po telefonu do uší blíže neurčeného kamaráda, zachycuje jeden den zdejšího života. Vyprávění od začátku provází stín tragédie, jejíž podoba se nám odhalí až na samém konci. Postupně poznáváme jeho neutěšené rodinné prostředí, matku v depresi odmítající se smířit s odchodem manžela, kamarády, s nimiž si hraje na drsňáky, učitele, kteří se v něm trochu nešikovně snaží vzbudit touhu po lepší budoucnosti. Sám Caspian sice plánuje jít na gymnázium, protože učení mu jde odjakživa snadno, ale kámošům by to nepřiznal – vždyť jsou to jediné, co má. Bezcílné potulování po sídlišti a občasné rvačky ho zvlášť nebaví, ale s o to větší vervou se do nich zapojuje, aby neztratil tvář. Když se s…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte