Kultura

Svět prostě je

Nejprve je třeba říci, že ceněný román australského spisovatele Richarda Flanagana Úzká cesta na daleký sever není novým Mostem přes řeku Kwai, jak hlásají reklamy. Odehrává se v podobném prostředí japonských zajateckých táborů jako slavná kniha Pierra Boulleho, ale není to příběh o posedlosti hrdostí a civilizovanou tradicí.

Vojenská zkušenost tu sice hraje velkou roli, stejně jako utrpení zajatých Australanů, kteří v roce 1943 stavěli „z vůle císaře“ nesmyslný projekt železnice Barma–Thajsko přezdívaný Lajna. Jde však především o milostný román, v němž láska pomáhá přežít válku – ovšem nakonec obojí odplouvá v teskném proudu zapomnění a jediné, co můžeme dělat, je vyprávět o nich příběhy.

Mezi láskou a peklem

Milostný příběh či spíš několik milostných příběhů se odehrává v předválečné a poválečné Austrálii. Hlavní hrdina, vojenský lékař Dorrigo Evans, si myslí, že „chirurg je mizerný a doktor taky; v hloubi duše byl přesvědčený, že je navíc i mizerný člověk“. Je sice záletník, ale někde v něm navždy zůstala zvláštní epizoda. Jakési prvotní probuzení vášně k životu ztělesněné láskou k Amy, ženě jeho strýce. A právě kapitoly o této lásce, jež mu pomáhá přežít peklo tábora, se vznášejí na křídlech metafor nad realistickými popisy rozbahněného světa plného špíny, nemocí, dřiny, hladu a umírání.

Další roli dalšího ostrého kontrastu, jimiž je kniha protkaná, plní poetický název: Úzká cesta na daleký sever je název básně od klasika…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte