Michael Bloomberg
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Politologicky pochybná, ale jinak spolehlivá teorie praví, že v moderních amerických prezidentských volbách nakonec vyhraje vyšší kandidát. Co s touto „sofistikovanou“ metodou provede případná první nominace ženy, není známo, pokud však jde o muže, je všechno jasné: příštím americkým prezidentem nemůže být stopětasedmdesát centimetrů vysoký Michael Bloomberg.

Komentátoři mají samozřejmě po ruce chytřejší argumenty. Když multimiliardář minulý týden oznámil, že letos zvažuje nezávislou kandidaturu do Bílého domu, napsal deník The Washington Post, že bývalý trojnásobný starosta New Yorku v celoamerickém měřítku „spadá do kategorie pouze vágně povědomých politiků“. Jiní argumentují tím, že nezávislé kandidatury dopadnou v Americe vždy katastrofálně, že třiasedmdesátiletý metropolitní byznysmen není schopen oslovit konzervativní voliče z venkova, že má svými postoji mnohem blíže k demokratům a pouze rozštěpí jejich voličskou základnu. Proti mluví i něco z minulosti samotného Bloomberga: o jeho kandidatuře se mluvilo již v roce 2008 a 2012, nakonec z ní však vždycky sešlo.

Z nouze ctnost

Jenže letos se americká prezidentská kampaň vyvíjí podivně a Michael Bloomberg se pro řešení bezvýchodných situací zdá být jako stvořený. Konvenční rozum například říkal, že je vyřízený, už když ho hned na začátku kariéry šéfové banky Salomon Brothers převeleli z postu makléře do IT oddělení. Odstavený Bloomberg tam ale pochopil, jak propojit rodící se počítačovou techniku s hladem…

I_obal_R05_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R05_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte