German Christian Democrats (CDU) Hold Annual Party Congress
Opora svobodného světa. (Angela Merkel) • Autor: Getty Images

Návštěvník Berlína je neustále konfrontován se zly, která spáchali Němci. Po celém městě jsou roztroušeny památníky holokaustu a jiných válečných zvěrstev. V Kreuzbergu, zanedbané, přitom módní čtvrti, pranýřují plakáty a letáky méně závažné německé zločiny, například přeměňování chudších částí měst v sídla pro bohaté nebo Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), nenáviděnou obchodní dohodu Evropské unie s Amerikou, již může zvolení Trumpa definitivně pohřbít.

Po Trumpově vítězství však zneklidněným liberálům v zahraničí nezbylo než s lapáním po dechu žádat o pomoc Německo. Sebevědomí Západu už narušily brexit, uprchlická krize i celoevropský vzestup politiků, kteří chtějí zvedat mosty. A teď – po volební kampani, v níž Trump zatracoval imigranty, slíbil, že přepíše obchodní smlouvy, a hrozil, že omezí působení Ameriky jako strážce bezpečnosti – to vypadá, jako kdyby Německo, tato nepostradatelná součást Západu, začalo postrádat samo sebe. V touze najít někoho, kdo by oblékl plášť vůdce svobodného světa, mnozí ukazují na německou kancléřku Angelu Merkel.

Není těžké pochopit, proč. Kancléřka je rozvážná a trpělivá, oddaná svobodě, která jí byla v roce 1989 jako mladé německé fyzičce vnucena. Merkel je majákem těch, kdo mají obavy, že liberální plamen skomírá. Má v oblibě trh, obchod a spolehlivou vládu. Její odhodlání pomáhat uprchlíkům, kteří se snaží uniknout z válčící Sýrie, kontrastuje s protiimigrantským obratem v celé Evropě. Trumpovo vítězství by…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte