„Přijeli jsme až z Ostravy!“ říká úpěnlivě paní, když pokladní zlínského divadla nemůže najít lístky rezervované na její jméno. Nakonec to dobře dopadne, sál je plný, lidé sedí i na schodech, tlačí se u dveří, přeplněná je také ředitelská lóže. Na divácích, z nichž část přišla z pouliční oslavy 17. listopadu na nedalekém náměstí, je vidět napjaté očekávání. Po divadelním představení Ovčáček čtveráček bude následovat debata, jíž se vedle autora těchto řádků účastní Milan Uhde, disident a později vysoce postavený politik.

Představení zlínského ansámblu se zdá být opravdu dobré. Prezidentský mluvčí je parodován bez náznaku pokleslého humoru nebo sprostoty. Smích v sále je uvolněný, diváci komentují mezi sebou jednotlivé skeče. Obecenstvo je plné energie.

Po představení zhruba třetina diváků odchází, debata začíná o pár minut později, moderátor má dobré otázky, odpovědi debatujících jsou oceňovány pravidelným spontánním potleskem. Energie mezi diváky je méně, ale v jejich tvářích je vidět pozornost – debata o vývoji po listopadu 1989 je evidentně zajímá. Po půlhodině přijde čas na otázky. A nastává naprosté ticho. Během minulé hodiny a půl jim před očima prošlo představení, které v mistrné zkratce předvedlo politické maléry posledních dnů. Ponížený dopis čtyř do Číny, trapnost kolem vyznamenání Jiřího Bradyho. Připomnělo aroganci a buranství Jiřího Ovčáčka, sprostotu Miloše Zemana. Pozorně vnímali i debatu. Je překvapivé, že se diváci na nic neptají. Pak přece jen…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte